A car of m = 2000 kg safely take a circular turn of radius 60 m at 22 m/s. The m
ID: 3279256 • Letter: A
Question
A car of m = 2000 kg safely take a circular turn of radius 60 m at 22 m/s. The maximum static friction force acts on the car at this moment. (a) Find the centripetal force acting on the car (b) What is the centripetal acceleration of the car? (c) What is the static coefficient of friction? (d) If suddenly a long wet patch in the road decreases the maximum static friction force to one third of what it had earlier, find the maximum speed the car can travel now (the radius remain the same as above).Explanation / Answer
a) centripetal force = mv^2 / r = 2000*22^2 / 60
= 16133.33 N
b) acceleration = v^2 / r = 22^2 / 6 0 = 8.067 m/s2
c) centripetal force = friction force
mv^2 / r = umg
u*2000*9.8 = 16133.33
u = 0.82
d) if u = 0.82/3 = 0.274
maximum speed now = sqrt(urg)
= sqrt(0.274*60*9.8) = 12.7 m/s
maximum speed now = 12.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.