A car of mass 1.000 kg of a roller coaster moves from point A to point B and the
ID: 2061202 • Letter: A
Question
A car of mass 1.000 kg of a roller coaster moves from point A to point B and then to point C.
A) What will be the gravitational potential energy at B and C about point A? What will be the speed of the car at points B and C about point A?
B) What is the change in potential energy when the car goes from B to C?
C) Solve parts a and b but take the reference point y = 0 at point C.
A car of mass 1.000 kg of a roller coaster moves from point A to point B and then to point C. A) What will be the gravitational potential energy at B and C about point A? What will be the speed of the car at points B and C about point A? B) What is the change in potential energy when the car goes from B to C? C) Solve parts a and b but take the reference point y = 0 at point C.Explanation / Answer
Ok here you are going to use the principle of conservation of energy, that it the total mechanical energy of a system never changes as long as there is not any work done by non-conservative forces.
A) at point b we use the equation U = mgh
U = (1000)(9.8)(15) = 147,000 J
the speed here will be the same as the initial speed.
b) U = mhg-mgho = mg(h-ho) = 1000(9.8)(25) = 245,000 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.