Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tennis ball of mass 57 g travels with velocity < 60 , 0, 0 > m/s toward a wall

ID: 2275553 • Letter: A

Question

A tennis ball of mass 57 g travels with velocity < 60, 0, 0 > m/s toward a wall. After bouncing off the wall, the tennis ball is observed to be traveling with velocity < -56, 0, 0 > m/s.

A tennis ball of mass 57 g travels with velocity m/s toward a wall. After bouncing off the wall, the tennis ball is observed to be traveling with velocity m/s. Draw a diagram showing the initial and final momentum of the tennis ball. This will help you answer the following questions. What is the change in the momentum of the tennis ball? Delta = kg·middot m/s What is the magnitude of the change of momentum of the tennis ball? |Delta | = kg · m/s What is the change in the magnitude of the tennis ball's momentum? Delta| | = kg · m/s

Explanation / Answer

b) dP = m*(V2 - V1) = 57*(-56 - 60) = -6612 g?m/s

c) 6612 g?m/s

d) dP = m*(?V2?- ?V1?) = 57*(56 - 60) = -228 g?m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote