Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path

ID: 2163804 • Letter: A

Question

A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path at a uniform speed. The ball has a mass m = 0.174 kg and moves at v = 5.41 m/s. The circular path has a radius of R = 1.11 m
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the bottom of the circle
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the side of the circle
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the top of the circle
What is the minimum velocity so the string will not go slack as the ball moves around the circle
PLEASE SHOW STEPS

Explanation / Answer

at the bottom of circle

T - mg = mv2/r

T = m(g + 26.36)

T = 6.29 N

at the side

T = mv2/r = 4.169 N

at the top

T + mg = mv2/r

T = 2.88 N

for minimum velocity, T at top is zero

mg = mv2/r

v = rg

v = 3.28 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote