A television network earns some money each season for a hit program and loses ea
ID: 3042836 • Letter: A
Question
A television network earns some money each season for a hit program and loses each season for a flop. In general, 19% of the programs are considered hits and 81% of the programs are flops.
A research firm will analyze the pilot episode and issue a report predicting whether the program is going to be a hit or a flop. From the past data, if the program is going to be a hit, there is a 90% chance that the research firm predicted it is going to be a hit. On the other hand, there is 20% chance the research firm predicted that the program is going to be a hit, but ended as a flop.
Calculate the appropriate conditional probabilities that the research firm will predict a hit program and a flop program.
Explanation / Answer
Ans:
P(program hit)=0.19
P(program flops)=0.81
P(research firm perdicted hit/program hit)=0.9
So,
P(research firm perdicted flop/program hit)=1-0.9=0.1
P(research firm perdicted hit/program flop)=0.2
So,
P(research firm perdicted flop/program flop)=1-0.2=0.8
A=program hit
B=perdicted hit
P(A/B)=P(B/A)*P(A)/P(B)
Now,
P(B)=P(perdicted hit)=P(perdicted hit/hit)*P(hit)+P(perdicted hit/flop)*P(flop)
=0.9*0.19 +0.2*0.81=0.333
P(perdicted flop)=1-0.333=0.667
P(program hit/perdicted hit)=(0.9*0.19)/0.333=0.5135
P(program flop/perdicted hit)=1-0.5135=0.4865
P(program hit/perdicted flop)=P(perdicted flop/program hit)*P(program hit)/P(perdicted flop)
=(0.1*0.19)/0.667=0.0285
P(program flop/perdicted flop)=1-0.0285=0.9715
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.