A television network earns an average of $1.6 million each season from a hit pro
ID: 3171147 • Letter: A
Question
A television network earns an average of $1.6 million each season from a hit program and loses an average of $400,000 each season on a program that turns out to be a flop, and of all programs picked up by this network in recent years, 25% turn out to be hits and 75% turn out to be flops.
Suppose that an actual (not perfectly reliable) market research report has the following characteristics based on historical data: if the program is actually going to be a hit, there is a 90% chance that the market researchers will predict the program to be a hit, and if the program is actually going to be a flop, there is a 20% chance that the market researchers will predict the program to be a hit.
Given this information, what are the posterior probabilities that a show will be a hit or a flop, given the market research report?
Please show calculations.
Explanation / Answer
Let A be the event that program is a hit
P(A) = 0.25
Let B be the event that report says program is a hit
P(B) = 0.25x0.90 + 0.75x0.20 = 0.375
P(A|B) = P(A and B)/P(B)
Here, P(A and B) = 0.25x0.9 = 0.225
P(A|B) = 0.225/0.375 = 0.6
Given the market research report, the posterior probability of the show being a hit is 0.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.