A telecommunications company uses three different systems to produce the print s
ID: 2954452 • Letter: A
Question
A telecommunications company uses three different systems to produce the print shaft holder for its most popular fax machine. System A produces 50% of the shaft holders. System B produces 30% of the shaft holders, and System C produces 20% of the shaft holders. The percentages of defective shaft holders produced by each system are respectively, 3%s, 4% and 5%. If a shaft holder is selected at random, what is the probability that it is defective? If a shaft holder is selected at random and found to be defective, what is the probability that it was produced by System A?Explanation / Answer
Suppose x is drawn from the shaft holders Total Number of Shaft holders = A= 50+30+40 = 100 % Total No of defective shaft holders is =D =3+4+5 = 12 % General formula for the probability of defective shaft holderis = DX / A a) when x=1, probability for defective element is = P(x=1)=12*1/100 = 12/100 = 3/25Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.