A teapot with a surface area of 845 cm 2 is to be plated with silver. It is atta
ID: 1259742 • Letter: A
Question
A teapot with a surface area of 845 cm2 is to be plated with silver. It is attached to the negative electrode of an electrolytic cell containing silver nitrate (Ag+ NO3?). The cell is powered by a 12.0-V battery and has a resistance of 1.90 ?. If the density of silver is
A teapot with a surface area of 845 cm2 is to be plated with silver. It is attached to the negative electrode of an electrolytic cell containing silver nitrate (Ag+ NO3?). The cell is powered by a 12.0-V battery and has a resistance of 1.90 ?. If the density of silver is 1.05 X 10^4 kg/m3, over what time interval does a 0.133-mm layer of silver build up on the teapot? hExplanation / Answer
Volume of silver = 500 cm2 x 0.0133 cm = 6.65 cm3
mass = 6.65 cm3 x 10.5 g/cm3 = 69.825 g
Number of atoms = number of charge = 69.825 g x (1mol/107.87g) x 6.022 x 1023 atoms/mol
= 3.898 x 1023 charges
total charge = 3.898 x 1023 charges x 1.602 x 10-19 C/charge
= 6.245 x 104 C
now Q/t = V/R
t = QR/V = 6.245 x 104 x 1.90 ohm/12 V
= 9887.9 sec = 2.75 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.