A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path
ID: 2164796 • Letter: A
Question
A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path at a uniform speed. The ball has a mass m = 0.169 kg and moves at v = 5.06 m/s. The circular path has a radius of R = 1.02 ma) What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the bottom of the circle?
b) What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the side of the circle?
c) What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the top of the circle?
d) What is the minimum velocity so the string will not go slack as the ball moves around the circle?
Explanation / Answer
centripetal force eqs at top & bottom. Choose "in" toward the center as positive; At Top; Tt + mg = mvt^2/R At Bottom; Tb - mg = mvb^2/R Subtract Tb - Tt = 2mg + (1/R)[mvb^2 - mvt^2] Rewrite the last term using conservation of energy; (1/2)mvb^2 = (1/2)mvt^2 + 2mgR mvb^2 - mvt^2 = 4mgR Sub this into the tension eq; Tb - Tt = 2mg + 4mg = 6mg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.