A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path
ID: 1532542 • Letter: A
Question
A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path at a uniform speed. The ball has a mass m = 0.153 kg and moves at v = 5.08 m/s. The circular path has a radius of R = 0.99 m
1)
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the bottom of the circle?
N
2)
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the side of the circle?
N
3)
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the top of the circle?
N
4)
What is the minimum velocity so the string will not go slack as the ball moves around the circle?
m/s
(Survey Question)
5)
Below is some space to write notes on this problem
Explanation / Answer
1) T - mg = mv^2/r
T = m(v^2/r + g)
T = 0.153(5.08^2/0.99+9.8) = 5.49 N
2) T = mv^2/r = 3.99 N
3) T + mg = mv^2/r
T = m(v^2/r - g) = 0.153(5.08^2/0.99-9.8) = 2.49 N
d) if T = 0
mv^2/r = mg
v = sqrt(rg) = 3.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.