A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path
ID: 1435530 • Letter: A
Question
A tennis ball connected to a string is spun around in a vertical, circular path at a uniform speed. The ball has a mass m = 0.169 kg and moves at v = 5 m/s. The circular path has a radius of R = 1.01 m
1)
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the bottom of the circle?
N
2)
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the side of the circle?
N
3)
What is the magnitude of the tension in the string when the ball is at the top of the circle?
N
4)
What is the minimum velocity so the string will not go slack as the ball moves around the circle?
m/
Explanation / Answer
given datais mass m=0.169kg,V=5m/s,R=1.01m
1) the magnitude of the tension in the string when the ball is at the bottom of the circle is T=(mv2/R)+mg
T=(0.169*52/1.01)+0.169*9.8=5.83N
2) the magnitude of the tension in the string when the ball is at the side of the circle T=mv2/R
T=(0.169*52/1.01)=4.18N
3)
the magnitude of the tension in the string when the ball is at the top of the circle T=(mv2/R)-mg
T=(0.169*52/1.01)-0.169*9.8=2.52N
4)minimum velocity of the string v=root(rg)=root(1.01*9.8)=3.14m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.