A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any
ID: 2274714 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water. It takes a time of 2.40s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.600m . The fisherman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 6.50m apart.
1. How fast are the waves traveling?Express the speed
v in meters per second using three significant figures. v=........m/s
2.What is the amplitude
A of each wave?Express your answer in meters using three significant figures. A=..........m
Explanation / Answer
wavelength=6.5 m
time period=2.4*2=4.8 sec
amplitude=0.6 m
1. speed=frequency*wavelength=6.5/4.8=1.354 m/s
2. amplitude=0.6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.