A fish takes the bait and pulls on the line with a force of 2.6N . The fishing r
ID: 1291109 • Letter: A
Question
A fish takes the bait and pulls on the line with a force of 2.6N . The fishing reel, which has a friction clutch that exerts a restraining torque of 0.043Nm , is a cylinder of radius 0.060m and mass 0.87kg .
Part A What is the angular acceleration of the fishing reel?
Part B How much line does the fish pull from the reel in 0.30s ?
A torque of 0.13Nm is applied to an egg beater.
Part A
If the egg beater starts at rest, what is its angular momentum after 0.45s ?
Part B
If the moment of inertia of the egg beater is 2.6
Explanation / Answer
Torque of 2.6 N is 2.6*0.6 and the restraining torque is 0.04 and hence the net torque is
2.6*0.6-0.04 = 1.52 Nm
I of cylinder = mr^2/2.
? = ?/I = 1.52*2/ (0.99*06^2) = 8.53 rad/s^2
---------------------------------
Linear acceleration a= r ? = 0.06*8.53 = 0.5118 m/s^2
s = ut+ 1/2at^2 and u = 0
s =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.