A firm’s total annual dividend payout is $1 million. Its stock price is $45 per
ID: 2800983 • Letter: A
Question
A firm’s total annual dividend payout is $1 million. Its stock price is $45 per share and it has 17,500,000 shares outstanding. The firm earned $4 million in Net Income last year. This year, the firm expects earnings to grow at 7%, with growth the year after that expected to be 5%, and then in all following years, the firm expects earnings to grow at 3%. The firm plans to hold their dividend payout ratio constant over the coming 20 years and beyond. The risk free rate is 3%, beta for the entire firm is 1.3, and the equity risk premium is 7.75%. What is the value of equity for the entire firm using the FREE CASH FLOW model, using Net Income as free cash flow?
Explanation / Answer
Cost of equity, r = Rf + beta x RP = 3% + 1.3 x 7.75% = 13.08%
Value of equity = FCF1 / (1 + r) + FCF2 / (1 + r)^2 + FCF3 / (r - g) x (1 + r)^2
Here, FCF1 = 4 x (1 + 7%) = 4.28 million, FCF2 = 4.28 x (1 + 5%) = 4.49 million, FCF3 = 4.49 x (1 + 3%) = 4.63 million
=> Value of equity = 4.28 / (1 + 13.08%) + 4.49 / (1 + 13.08%)^2 + 4.63 / (13.08% - 3%) x (1 + 13.08%)^2
=> Value of equity = $43.23 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.