Question Part Points Submissions Used The man shown above is pushing on a refrig
ID: 2270733 • Letter: Q
Question
Explanation / Answer
force= m*a s0, 112= 67*a so, a=1.671m/s
m1*a1= m2*a2
3*2675=0.75*m2
so, m2=10700kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.