Question Part Points Submissions Used A simple pendulum consists of circular bob
ID: 1601305 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used A simple pendulum consists of circular bob that is attached to the end of a massless straight rod. The mass of the bob is m = 2.05 kg . The length of the massless rod is 3.65 m. The pendulum has a speed of 1.20 m/s at its equilibrium position. (a) What is the period of this pendulum? s (b) What is the total energy of the pendulum? J (c) What is the maximum angular displacement of the pendulum from its equilibrium position? (Find the angular displacement from the vertical.) °
Explanation / Answer
part a:
time period of the pendulum=2*pi*sqrt(l/g)
where l=length of the rod
time period=2*pi*sqrt(3.65/9.8)=3.8345 seconds
part b:
total energy of the pendulum=total kinetic energy at equilibrium position (as at this position, potential energy is zero)
=0.5*mass*speed^2
=0.5*2.05*1.2^2
=1.476 J
part c:
maximum angular displacement will occur when speed becomes zero and all the total energy is converted to potential energy.
if angle with vertical is theta, then height above equilibrium position=length of the rod*(1-cos(theta))
equating potential energy at this height to total enery,
mass*g*height=total energy
==>2.05*9.8*3.65*(1-cos(theta))=1.476
==>1-cos(theta)=1.476/(2.05*9.8*3.65)
==>theta=11.515 degrees
hence maximum displacement from vertical is 11.515 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.