Question Part Points Submissions Used 1 2 0 /1 0 /1 1/5 1/5 Total 0 /2 A 1.50 ?
ID: 2281031 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used 1 2 0/1 0/1 1/5 1/5 Total 0/2 A 1.50 ? 103-kg car starts from rest and accelerates uniformly to 19.3 m/s in 11.7 s. Assume that air resistance remains constant at 400 N during this time. (a) Find the average power developed by the engine W(b) Find the instantaneous power output of the engine at t = 11.7 s, just before the car stops accelerating.
Question Part Points Submissions Used 1 2 0/1 0/1 1/5 1/5 Total 0/2 Question Part Points Submissions Used 1 2 0/1 0/1 1/5 1/5 Total 0/2 Question Part Points Submissions Used 1 2 0/1 0/1 1/5 1/5 Total 0/2 Question Part Points Submissions Used 1 2 0/1 0/1 1/5 1/5 Total 0/2 Question Part Points Submissions Used 1 2 0/1 0/1 1/5 1/5 1 2 0/1 0/1 1/5 1/5 Total 0/2 A 1.50 ? 103-kg car starts from rest and accelerates uniformly to 19.3 m/s in 11.7 s. Assume that air resistance remains constant at 400 N during this time. (a) Find the average power developed by the engine W
(b) Find the instantaneous power output of the engine at t = 11.7 s, just before the car stops accelerating.
A 1.50 ? 103-kg car starts from rest and accelerates uniformly to 19.3 m/s in 11.7 s. Assume that air resistance remains constant at 400 N during this time. (a) Find the average power developed by the engine W
(b) Find the instantaneous power output of the engine at t = 11.7 s, just before the car stops accelerating.
(a) Find the average power developed by the engine W
(b) Find the instantaneous power output of the engine at t = 11.7 s, just before the car stops accelerating.
Question Part Points Submissions Used
Explanation / Answer
a)
Fres=400 N
Power
P=Work/time=W/t=(F-Fres)*v
F=ma
W=m*a*d
m=1.50 ? 103 kg
avg power of car during the 11.7 s = F * Vavg
average velocity
Vavg=d/t
v^2-V0^2=2*a*d
v0=0
a*d=v^2/2=19.3^2/2=186.245
acceleration a=(v-v0)/t=19.3/11.7=1.65 m/s^2
d=186.245/1.65=112.9 m
Vavg=112.9/11.7=9.65 m/s
the average power
Pavg=(F-Fres)*Vavg=((1.50 * 103)*1.65-400)*9.65 =20023.75 Watts
b)
Instantaneous power at t = 11.7 P = (F-Fres) *v = ((1.50 * 103)*1.65-400)*19.3=40047.5 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.