Question Part Points Submissions Used A rectangular block of copper has sides of
ID: 2279970 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used A rectangular block of copper has sides of length 9 cm, 21 cm, and 33 cm. If the block is connected to a 7.0 V source across two of its opposite faces of the rectangular block, what are the currents that the block can carry? a. maximum current b. minimun current
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used A rectangular block of copper has sides of length 9 cm, 21 cm, and 33 cm. If the block is connected to a 7.0 V source across two of its opposite faces of the rectangular block, what are the currents that the block can carry? a. maximum current b. minimun current A rectangular block of copper has sides of length 9 cm, 21 cm, and 33 cm. If the block is connected to a 7.0 V source across two of its opposite faces of the rectangular block, what are the currents that the block can carry? a. maximum current b. minimun current Question Part Points Submissions Used
Explanation / Answer
resistivity of copper = 1.72x10^-8 ohm-m * 100cm/m =
=1.72x10^-6 ohm-cm
This question has to do with resistivity. Resitance = resistivity * length / area. Therefore, the longest and thinnestshape will have the greatest resistance, and the widest and short shape will carry the most current.
You need to look up resistivity for copper (should be in the book somewhere)
R min = resistivity * 9 / ( 21 * 33) =2.234*10^-8 ohm
R max = resistivity * 33 / (9 * 21) =3*10^-7 ohm
(a) Imax = 7/ Rmin =3.13x10^8 A
(b) Imin = 7 / Rmax = 2.33x10^7 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.