Question Part Points Submissions Used A series circuit contains a 5.0/p-H induct
ID: 1970522 • Letter: Q
Question
Question Part
Points
Submissions Used
A series circuit contains a 5.0/p-H inductor, a 5.0/p - µF capacitor, and a 30.0-O resistor connected to a 120-V (rms) source of variable frequency. Find
1. the resonance frequency f0
1,000 Hz
10 Hz
100 Hz
10,000 Hz
2. the impedance [O] at f = 60 Hz
1,000 < Z < 10,000
10,000 < Z < 100,000
0 < Z < 100
100 < Z < 1,000
3. the phase angle f at f = 60 Hz
-p/2 < f < - p/4
0 < f < p/4
p/4 < f < p/2
-p/4 < f < 0
4. the average power [W] delivered to the circuit at f = 60 Hz
10 < P < 100
100 < P < 1,000
0 < P < 1
1 < P < 10
5. the instantaneous voltage across R when V(source) is maximum (f = 60 Hz)
0.01 < V < 0.1
0.1 < V < 1.0
1.0 < V < 10
10 < V < 100
Explanation / Answer
1) resonant frequency =1/(2LC) =100 hz
2)impedance at 60 f =(R2+(Xc-Xl)2 =3033.48
3)phase angle = arctan[(Xc-Xl)/R] = 89.433 degrees
/4<</2
4)Irms=Vrms/Z= 120/3033.48=0.03955 at -89.433 degrees Amps
power =Irms^2*R=0.0469 Watt
0<p<1
5)voltage across R=IRCos(t-)=0.01659
0.01<V<0.1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.