Question Part Points Submissions Used The lead female character in the movie Dia
ID: 1444945 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.006 kg, and its velocity is +713 m/s. Her mass (including the gun) is 57 kg. (a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? m/s (b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 10-4 kg at a velocity of +713 m/s? m/s(just answer)
Explanation / Answer
use conservation of momentum
m1v1+m2V2 =0
V2 = -m1/m2 V1
= -0.006/57*713
= -0.0750 m/s
the - sign means that the direction of recoil velocity is opposite to that of the bullet
2)V2 = - m1/m2*V1
= -5.0*10^-4/57 *713
= 6.25 x10^-3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.