Question
PLEASE SOLVE ALL THE QUESTIONS CLEARLY. YOU WILL GET ALL THE POINTS IS EVERY THING IS CLEARLY ANSWERED.
Three objects having masses m, = 150 kg, 250 kg and m, = 350 kg are in motion on a horizontal frictionless surface under the influence of the force F(3600 N ; 6 = 36.87 degree) as shown. What is the magnitude of the normal contact force exerted on object 2 by object 1? (in N) At right, the pulley is massless and frictionless ; strings (A and B) are massless. For the inclined plane 9 = 40 degree and for all surfaces the coefficient of friction is = 0.50. The objects have masses: m1 = 150 kg m2 = 250 kg m3 = 400 k Note that the objects are in motion with a constant speed in the indicated direction. What must be the magnitude of the horizontal force (F) ? (in Is1) A small object (mass = 25 kg) is attached to one end of a massless rope (length = 5 m) and is whirled around in a vertically oriented circle as shown at right. At the instant the object passes through the angular position (0 = 53.13 degree), it has a speed of 10 m/sec ; at this position, what is the magnitude of the tension in the rope? (in N) A object (mass = 360 kg) is in motion up an inclined plane (9 = 36.87 degree); it is acted upon by the two forces F, (4800 N parallel to the incline) and F2 (1200 N at(j) = 30 degree). We note that there is kinetic friction such that mu k = 0.50. How much work does gravity do on the object during any 5 m displacement up the inclined plane? (in Joules) How much work does friction do on the object during any 5 m displacement up the inclined plane? (in Joules) An object (mass = 250 kg) is pushed up a frictionless inclined plane (9 = 40 degree) by a constant force (F) applied parallel to the surface of the inclined plane ; note that the object has a constant speed of 15 m/sec. What is the instantaneous power being delivered to the object by the force (F)? (in watts) At right, a small object (mass = 100 kg) starts from rest at point and slides down a curved vertical track until it reaches a horizontal segment between the points and We note that there is a spring (k = 96000 N/m) on the horizontal segment; the spring is initially in equilibrium. We can assume that the entire system is frictionless and that there is no air resistance. If the heights H = 360 in and h = 120 m then what will be the speed of the object after compressing the spring 0.50 m from equilibrium? (in m/sec) An object (mass = 80 kg) slides on an elevated horizontal surface then flies off and crashes into the ground below. In the figure at right, the height h = 250 m, the distance d = 100 m, the initial speed v; = 50 m/sec and the friction coefficient mu k= 0.8.Assuming that air resistance does 40,000 J of work against the object during its flight, what is the object's speed at the impact with the ground? (in m/sec)
Explanation / Answer
PLEASE SOLVE ALL THE QUESTIONS CLEARLY. YOU WILL GET ALL THE POINTS IS EVERY THI