PLEASE SHOW WORK! For 2010, Jake\'s Dog Supply Manufacturing uses machine-hours
ID: 2465352 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW WORK!
For 2010, Jake's Dog Supply Manufacturing uses machine-hours as the only overhead cost-allocation base. The accounting records contain the following information:
Estimated Actual
Manufacturing overhead costs $200,000 $240,000
Machine-hours 40,000 50,000
A) Using job costing, the 2010 budgeted manufacturing overhead rate is:
B) Using normal costing, the amount of manufacturing overhead costs allocated to jobs during 2010 is:
Explanation / Answer
A) The 2010 budgeted manufacturing overhead rate = Estimated manufacturing overhead costs / Machine hours
= $ 200,000 / 40,000 = $ 5 per machine hour
B) The amount of manufacturing overhead costs allocated to jobs during 2010 = Actual machine hours x predetermined manufacturing overhead rate = 50,000 x $ 5 = $ 250,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.