PLEASE SHOW WORK! For 2010, Jake\'s Dog Supply Manufacturing uses machine-hours
ID: 2465344 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW WORK!
For 2010, Jake's Dog Supply Manufacturing uses machine-hours as the only overhead cost-allocation base. The accounting records contain the following information:
Estimated Actual
Manufacturing overhead costs $200,000 $240,000
Machine-hours 40,000 50,000
Using job costing, the 2010 budgeted manufacturing overhead rate is:
Using normal costing, the amount of manufacturing overhead costs allocated to jobs during 2010 is:
Explanation / Answer
Under Job Costing, manufacturing overhead rate is computed as follows-:
Estimated Manufacturing Overhead Cost
-------------------------------------------------------
Estimated Budgeted Hours
= $ 200,000
-------------
40,000
= $ 5 per machine hour
Using normal costing, the amount of manufacturing overhead costs allocated to jobs during 2010 is:
= 50,000 machine hours * $ 5 per machine hour
= $ 250,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.