Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASE SHOW WORK! 3. A firm produces three products in a repetitive process faci

ID: 359213 • Letter: P

Question

PLEASE SHOW WORK!

3. A firm produces three products in a repetitive process facility. Product A sells for S50; its variable costs are $25. Product B sells for $180; its variable costs are $70. Product C sells for $30; its variable costs are $20. The firm has annual fixed costs of $340,000. Last year, the firm sold 1200 units of A, 2500 units of B, and 12,000 units of C. (10 points) a) Calculate the break-even point of the firm. (5 points) b) The firm ha from $50 to $40, believing that its sales volume will rise from 1200 units to 2400 units What is the revised break-even point? (5 points)

Explanation / Answer

a)

Product

Selling

Variable

V/P

1-V/P

Sales

Percent

Weighted

price P

cost V

of sales

contrib

A

$50

$25

0.500

0.500

1200x50=$60000

=60000/870000=0.0689

0.500x0.0689 =0.03445

B

$180

$70

0.389

0.611

2500x180=$450000

=450000/870000=0.5172

=0.611x0.5172 =0.3160

C

$30

$20

0.667

0.333

12000x30=$360000

=360000/870000=0.4137

=0.333x0.4137 =0.1378

Total

$870000

1.0000

0.48825

Break-even for this firm was $340,000 / 0.48825 = $696364.57

b)When the price of A is reduced, the revised calculations are:

Product

Selling

Variable

V/P

1-V/P

Sales

Percent

Weighted

price P

cost V

of sales

contrib

A

$40

$25

0.625

0.375

2400x40=$96000

=96000/906000=0.1059

0.375x 0.1059 =0.0397

B

$180

$70

0.389

0.611

2500x180=$450000

=450000/906000=0.4967

=0.611x0.4967 =0.3035

C

$30

$20

0.667

0.333

12000x30=$360000

=360000/906000=0.3974

=0.333x0.3974 =0.1323

Total

$906000

1.0000

0.4755

Break-even for this firm was $340,000 / 0.4755 = $715036.80

Product

Selling

Variable

V/P

1-V/P

Sales

Percent

Weighted

price P

cost V

of sales

contrib

A

$50

$25

0.500

0.500

1200x50=$60000

=60000/870000=0.0689

0.500x0.0689 =0.03445

B

$180

$70

0.389

0.611

2500x180=$450000

=450000/870000=0.5172

=0.611x0.5172 =0.3160

C

$30

$20

0.667

0.333

12000x30=$360000

=360000/870000=0.4137

=0.333x0.4137 =0.1378

Total

$870000

1.0000

0.48825

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote