PLEASE SHOW WORK A single charge Q = -20 ?C moves upward into a box with a magne
ID: 3895948 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW WORK
A single charge Q = -20 ?C moves upward into a box with a magnetic field of 7 T and follows the path shown in the diagram. The mass of the particle is 0.0040 g (note the units are grams) and the particle moves with a speed of 190 m/s.
21) What is the magnitude of the magnetic force on the particle while in the magnetic field?
22) What is the distance between the points where the charge enters and exits the magnetic field? (Note: this is the DIAMETER of the circle, not the radius.)
Explanation / Answer
21. apply magnetic force F = qvB
F = -20uC * 190 * 7
F = -0.026 N or 26.6 m N
22. apply mv^2/r= qvB
r = mv/qB
r = 0.0040 *10^-3 * 190/(20uC * 7)
r = 5.42 m
diamtere = 2r = 10.85 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.