A conducting rod of length L = 32.5 cm slides over two horizontal metal bars wit
ID: 2264424 • Letter: A
Question
A conducting rod of length L = 32.5 cm slides over two horizontal metal bars with a constant speed v to the right through a distance ?x in a time ?t. The entire setup is in a region of uniform magnetic field of magnitude 1.55 T that is directed perpendicular to the rods and out of the page.
Explanation / Answer
(1) by for emf = l(v*b)
=> 1 =0.325(v*1.55) (here v*b is vsin(90)*b)
=>v = 1.98m/s
(2) direction of induced current=a to b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.