A conducting rod AB of length d = 0.70 m and mass 0.40 kg makes contact with the
ID: 1450139 • Letter: A
Question
A conducting rod AB of length d = 0.70 m and mass 0.40 kg makes contact with the metal rails AD and BC as shown in the diagram. The apparatus is in a uniform magnetic field of flux density 500 mWb/m2 (1 Wb = 1 Tm2), perpendicular to the plane of the diagram. At the moment shown, distance AD is 2.30 m. Velocity is 1.6 m/s.
In the problem above, the magnetic field was normal, i.e. it made an angle of 90 degrees with the plane of the loop ABCD. Now suppose the magnetic field makes an angle of 60owith the plane of the loop ABCD. Find the induced emf.
Explanation / Answer
B = 500 mW/m² , d = 0.7 m, v = 1.6 m/sec.
Induced emf = / t = B * d*x/ t = B*d*v = 0.50*0.7*1.6 = 0.56 V
where / t is the total rate of change flux by the movement of the rod.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.