A conducting bar with length L = 0.36 m, mass m = 0.90kg, resistance R = 5.0 Ohm
ID: 1306572 • Letter: A
Question
A conducting bar with length L = 0.36 m, mass m = 0.90kg, resistance R = 5.0 Ohm moves without friction on metal rails. Metal rails, the bar along with the battery (epsilon = 12.0 V) and switch S form a closed , circuit as shown in the Figure. A uniform magnetic field with magnitude B = 1.50T is directed into the plane. Initially, at t = 0 the bar is at rest, What is the acceleration of the bar just after the switch is S closed? What is its acceleration when its speed is 2.0 m/s? Derive an expression for the terminal speed of the bar. What is the terminal speed of the bar?Explanation / Answer
A) force on wire is F = B*I*L*sin(90)..
since F = ma = B*I*L..
current I = e/R =12/5
accelaration a = B*I*L/m = 1.5*(12/5)*0.36/0.9=1.44 m/s^2...
B) accelaration is constnt a = 1.44 m/s^2...
C) induced emf e = B*L*v..
v is terminal speed...
v = e/(B*L)....
D) v = e/(B*L) = 12/(1.5*0.36)=22.23 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.