A conducting bar with length 0.0600 m slides without friction on conducting meta
ID: 1428708 • Letter: A
Question
A conducting bar with length 0.0600 m slides without friction on conducting metal rails. The apparatus is in a uniform magnetic field B = 2.5 T that is directed perpendicular to the page. The resistance of the circuit is a constant 16 ohms. It is found that a constant external force Fext = 5*10-4 N must be applied perpendicular to the bar to move the bar to the right at a constant speed v. The induced current I in the circuit is counterclockwise.
a) is the magnetic field B directed into the page or out of the page? Into the page
b) What is the speed of the bar?
c) What is the rate at which the external force Fext does work on the bar? Answer in W
Explanation / Answer
a) into the page
b) v = FR/(B2L2) = 5 x 10-4 x 16/(2.52 x 0.062) = 0.355556 m/s
c) rate = Fv = 1.777778 x 10-4 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.