A conducting rod (of mass m = 0.4 kg and length l =15 m)) slides down two conduc
ID: 2295791 • Letter: A
Question
A conducting rod (of mass m = 0.4 kg and length l =15 m)) slides down two conducting rails, starting from rest at t = 0. The rails are connected by a resistor R = 2.0 ? so that a complete circuit is made (ignore any other resistances in the circuit, and don't worry about friction). There's a uniform vertical magnetic field B = 1.2 T, and the whole contraption is sitting at an angle ? from horizontal. The poorly-scanned figure below shows how it's set up.
Find the emf induced in the rod as a function of its velocity down the rails.
Write Newton's law of motion for the rod; show that the rod will approach a terminal velocity, and figure out what that speed is.
Explanation / Answer
m*g = 50 * 9.8 = 490 N. = Wt. of crate = Normal force (Fn). a. Fs = u*Fn + u*F*sin30 Fs = 0.75*490 + 0.375F = 367.5 + 0.375F F*cosA-Fs = m*a F*cos30-(367.5+0.375F) = m*0 = 0 0.866F-367.5-0.375F = 0 0.866F-0.375F = 367.5 0.491F = 367.5 F = 748.5 N b. Fs = 0.75*490 - 0.75*F*...
person has a choice while trying to move a crate across a horizontal pad of concrete: push it at a downward angle of 30 degrees, or pull it at an upward angle of 30 degrees. If the crate has a mass of 50.0 kg and the coefficient of friction between it and the concrete is 0..
During a circus act, an elderly performer thrills the crowd by catching a cannon ball shot at him. The cannon ball has a mass of 10.0 kg and the horizontal component of its velocity is 8.00 m/s when the 65.0-kg performer catches it. If the performer is on nearly frictionless
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.