A conducting rod AB of length d = 1.6 m makes contact with the metal rails AD an
ID: 1545907 • Letter: A
Question
A conducting rod AB of length d = 1.6 m makes contact with the metal rails AD and BC as shown in the diagram the apparatus is in a uniform magnetic field of flux density 650 mWb/m^2 perpendicular to the plane of the diagram. Find the magnitude of the induced emf in the rod if it is moving to the right with a velocity of 1 m/s. If the resistance in the circuit is 2.7 ohm, calculate the magnitude of the induced current Find the rate at which heat is developed in the circuit. Now, instead of a normal magnetic field the magnetic field makes an angle of 45 degree with the plane of the loop ABCD. Find the induced emf for the same flux density and velocity.Explanation / Answer
a) Induced EMF = V = v*B*L
= (1)*(0.65)*(1.6)
= 1.04 V
b) Magitude of Induced Current = V/R
= (1.04)/(2.7)
= 0.385 A
c) Heat Power = V2/R
= (1.04)2/(2.7)
= 0.4 W
d) Now the induced emf for same flux and density = Blv*sin theta
= 0.65*1.6*1*sin45
= 0.735 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.