A conducting rod of length L = 32.5 cm slides over two horizontal metal bars wit
ID: 1602486 • Letter: A
Question
A conducting rod of length L = 32.5 cm slides over two horizontal metal bars with a constant speed v to the right through a distance delta x in a time delta r. The entire set up is in a region of uniform magnetic field of magnitude 1.35 T that is directed perpendicular to the rods and into the page. If the induced emf has a magnitude of 1.00 V, what is the speed with which the rod moves? How is the change in area related to the change in flux? What is the change in area n terms of the distance moved and the length of the rod? m/s What is the direction of the induced current in the resistor R? Consider reviewing Lenz's law to find the direction of the induced flux. Did you use the right-hand rule for currents and magnetic fields to find the direction of the induced current?Explanation / Answer
aans emf = Blv
1=1.35*0.325*v
v = 2.279m/s
direction = b to a since force on electron is acting in btoa direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.