The figure below shows a conducting rod sliding along a pair of conducting rails
ID: 2262158 • Letter: T
Question
The figure below shows a conducting rod sliding along a pair of conducting rails. The conducting rails have an angle of inclination of = 29.0 degrees. There is a resistor at the top of the ramp that connects the two conducting rails (R = 2.4 ohms). The mass of the rod is 0.39 kg. The rod starts from rest at the top of the ramp at time t = 0. The rails have negligible resistance and friction, and are separated by a distance L = 15.9 m. There is a constant, vertically directed magnetic field of magnitude B = 1.30 T.
1.) Find the emf induced in the rod as a function of its velocity down the rails. What is the emf when the velocity is 6.81E-3 m/s?
2.) What is the rod's terminal speed?
3.) When the rod moves at its terminal speed, what is the power dissipated in the resistor?
Explanation / Answer
a)
E=BLVcos(x) =1.2*15.9*6.81*10^-3*cos29
E=0.1136 V or 113.64 mV
b)
V=mgRTan(x)/(BL)^2cos(x)
V=0.39*9.8*2.4*tan29/(1.2*15.9)^2*cos(29)
V=0.01597m/s =0.016 m/s (approx)
c)
P=E^2/R =0.11364^2/2.5
P=5.38*10^-3 W or 5.38 mW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.