The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without frictio
ID: 1909414 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance f = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle 0 = 34.0 degree with respect to the ground. The resistance of the resistor Is R = 1.80 ohm and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T Is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves, with what constant speed v does the bar slide along the rails? m/sExplanation / Answer
mg sin = iLB (sin(90-))
mg sin = iLB cos
i = mg tan/(LB)
= BLv
i = /R = BLv/R
v = Ri/(BL)
v = R*(mg tan/(LB))/(BL)
= mgR*tan/(L2B2)
= 0.3 * 9.8 * 1.80 * tan 34/(1.2 * 1.2 * 0.5 * 0.5)
= 9.91 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.