The figure below shows Atwood\'s machine, in which two containers are connected
ID: 2180854 • Letter: T
Question
The figure below shows Atwood's machine, in which two containers are connected by a cord (of negligible mass) passing over a frictionless pulley (also of negligible mass). At time t = 0, container 1 has mass 1.30 kg and container 2 has mass 3.10 kg, but container 1 is losing mass (through a leak) at the constant rate of 0.220 kg/s.
a)At what rate is the acceleration magnitude of the containers changing att= 0?
b)At what rate is the acceleration magnitude of the containers changing att= 3.00 s?
Thank you! Please show all plug and chug calculations with numbers
Explanation / Answer
3.1*9.81-T=3.1*a T-(1.3-0.22*t)*9.81=(1.3-0.22*t)*a a(t=0)=4.01 m/s^2 a(t=3)=6.45 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.