The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and len
ID: 1919037 • Letter: T
Question
The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and length L = 11.00 m inside a thick-walled coaxial conducting cylindrical shell of radius R2 = 10.0R1 and the (same) length L. The net charge on the rod is Q1 = +1.50 10-12C that on the shell is Q2 = ?4.00Q1.
(a) What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 3.00R2? (b) What is the direction of the electric field at that radial distance?
(c) What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 2.50R1? (d) What is the direction of the electric field at that radial distance?
(e) What is the charge on the interior surface of the shell?
(f) What is the charge on the exterior surface of the shell?
Explanation / Answer
Electric Field of charged rod 1. The problem statement, all variables and given/known data The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and length L = 11.00 m inside a thick-walled coaxial conducting cylindrical shell of radius R2 = 10.0R1 and the (same) length L. The net charge on the rod is Q1 = +1.50 10-12C that on the shell is Q2 = -2.00Q1. Question: What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 1.50R2? and What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 4.50R1 2. Relevant equations Electric Field = k(Q/(r (sq rt (r^2 + (L/2)^2))) (I believe thats the only relevant equation) 3. The attempt at a solution 8.99^9 (1.5e-12/(.000585 x sqrt(.000585^2 + (.0013/2)^2)) = 26359
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.