The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc
ID: 1553257 • Letter: T
Question
The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is = 1.20 A out of the page and the current in the outer conductor is = 2.90 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm, answer the following. Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a. magnitude direction upward Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b. magnitude direction downwardExplanation / Answer
from Ampere's law
B*2*pi*r = uo*Ienclosed
(a)
B*2*pi*d = uo*I1
B*2*pi*1*10^-3 = 4*pi*10^-7*1.2
B = 240 uT <<<<<<<_---------------answer
====================
(b)
B*2*pi*3d = uo*(I2 - I1)
B*2*pi*3*1*10^-3 = 4*pi*10^-7*(2.9-1.2)
B = 113.33 uT <<<<<<<<_---------------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.