The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc
ID: 1538918 • Letter: T
Question
The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is I_1 = 1.08 A out of the page and the current in the outer conductor is I_2 = 3.08 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm, answer the following. Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a. Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b.Explanation / Answer
Given
I1 = 1.08 A out of the plane , I2 = 3.08 A in to the plane
we know that the magnetic field is B = mue not *i1/2pir
a)
B at a is , B_a = 4pi*10^-7*1.08/(2pi*1*10^-6) T = 0.216 T= 216 mT = 216000*10^-6 T
direction is out of the plane
b)
at point b is
B1 _b = mue not*I1/2pir1
B2 = mue not*I2/2pir2
B1_b = 4pi*10^-7*1.08/(2pi*d) = 0.216 T out of the plane
B2_b = mue not*I2/2pir2 = 0.072 T the direction is out ofplane the
net field at point b is
B_b = B2_a+B2_b = 0.216-0.072 T = 0.144 T = 144000*10^-6 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.