The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without frictio
ID: 1490935 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance e = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle theta = 35.0degree with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 1.80 Ohm and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, m/sExplanation / Answer
induced emf in the rod = B*v*L*sin(90-theta)
= B*v*L*cos(theta)
induced current, i = induced emf/R
= B*v*L*cos(theta)/R
magnetic force, FB = B*i*L*sin(90)
= B*i*L
when FB*cos(theta) = Fg*sin(theta), the rod moves with constant speed.
B*i*L*cos(theta) = m*g*sin(theta)
B*(B*v*L*cos(theta)/R)*L*cos(theta) = m*g*sin(theta)
v = m*g*sin(theta)*R/(B^2*L^2*cos^2(theta))
= 0.3*9.8*sin(35)*1.8/(0.5^2*1.2^2*cos^2(35))
= 12.6 m/s <<<<<<--------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.