Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without frictio

ID: 1435539 • Letter: T

Question

The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance ? = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? = 33.0° with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 3.30 ? and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?

-/1 points SerPSE9 31·P.031 The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without friction on a pair of rails separat resistance of the resistor is R-3.30 and a uniform magnetic field of magnitude B 0.500 T is directed slide along the rails? m/s Submit Answer Save Progress 8. 12 points SerPSE9 31.P.042.

Explanation / Answer

Component of B perpendicular to the plane
= Bcos33°

=> emf induced in the coil
= Bcos33° * 1.2 * v =
=> current in the bar,
I = /R = (v/R) * 1.2 Bcos33°
Force opposing the downward motion
F = I * L * Bcos33° = (v/R) * (1.2 Bcos33°)^2

As the bar starts sliding, v keeps on increasing and so does F till F balances the downward component of the weight of the bar
=> mgsin33° = (v/R) * (1.2 Bcos33°)^2
=> velocity, v
= (mgRsin33°) / (1.2 Bcos33°)^2
= (0.3 * 9.81 * 3.30 * sin33°) / (1.2 * 0.5 * cos33°)^2
= (5.28) / (0.2532)
= 20.85 m/s.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote