The figure below shows a cross section across a diameter of a long cylindrical c
ID: 1895332 • Letter: T
Question
The figure below shows a cross section across a diameter of a long cylindrical conductor of radiusa= 2.00 cm carrying uniform current162A. What is the magnitude of the current's magnetic field at the following radial distances?
The figure below shows a cross section across a diameter of a long cylindrical conductor of radiusa= 2.00 cm carrying uniform current162A. What is the magnitude of the current's magnetic field at the following radial distances? (a) 0 T (b)1.50cm T (c) 2.00 cm (wire's surface) T (d)3.75cm TExplanation / Answer
a = 2.00 cm, I = 162 A
a) r = 0, B = 0
b) r = 1.50 cm < a
B*2r = 0[I/(a2)]*r2
B = 0Ir/(2a2) = 0.00122 T
c) r = a = 2.00 cm
B = 0I/(2r) = 0.00162 T
d) r = 3.75 cm
B = 0I/(2r) = 0.000864 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.