PLEASE HELP!! PROVIDE DETAILED SOLUTION FOR NUMBERS PROVIDED!! Will rate lifesav
ID: 2256075 • Letter: P
Question
PLEASE HELP!! PROVIDE DETAILED SOLUTION FOR NUMBERS PROVIDED!! Will rate lifesaver!
In the arrangement shown in the figure below, an object of mass m = 4.0 kg hangs from a cord around a light pulley. The length of the cord between point P and the pulley is L = 2.0 m. (Ignore the mass of the vertical section of the cord.)
Explanation / Answer
Tension in the rope is T=mg=4g=4*9.8N=39.2N
a)
see tension is 39.2N and at f=180hz 6 loops are formed , so L=2m and wavelenght =2/3=2/3m
so speed =wavelenght *frequency=180*2/3=120 m/s=sqrt(T/u)
so
u= mass per lenght=T/(120^2)=39.2/(120^2)=0.0027222 kg/m
b)if m=144kg , then T=144g=1411.2 N
speed is then v=sqrt(1411.2/(39.2/(120^2)))=720m/s
if f=180Hz then wavelnght=720/180=4 m
so , L=2m
thus 1 loop is formed as then 1 loop =wavelenght/2=2m
c) if m=10kg
if T=10g=98N
so speed=sqrt(98/(39.2/(120^2)))=189.736 m/s
189.736=180*wavelenght
wavelenght=1.05409 m
so ,0 loop as it doesnot form any loop
wavelenght cannot be divided into a integer among rope
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.