A spherical asteroid has a radius of 545 km and a surface g of 3.0 m/s2. What is
ID: 2255142 • Letter: A
Question
A spherical asteroid has a radius of 545 km and a surface g of 3.0 m/s2. What is the mass of the asteroid? What is the potential energy of a 1 kg object on the surface? What is the minimum speed at which an object* must be thrown upwards from the surface to never come back down? If a 1 kg object is thrown directly upwards from the surface with a speed of 1000 m/s, What is its initial kinetic energy upon launch? How high will it go above the asteroid's surface*? If a 1 kg object is dropped from rest 1000 km above the planet's surface: What is its initial potential energy when dropped? With what speed will the object hit the surface*? When the object has accelerated up to half its eventual impact speed, the object will have fallen to the asteroid's surface.Explanation / Answer
a)let the mass of the asteroid be m.so,
GM/r^2=g
or 6.67*10^-11*M/(545*10^3)^2=3
or M=1.336*10^22 kg
b)potential energy=-GMm/R
=-mgR
=-1*3*545*10^3
=-1.635*10^6 J
c)conserving energy,
-GMm/R + 0.5mv^2=0
or -6.67*10^-11*1.336*10^22/(545*10^3) + 0.5*v^2=0
or v=1808.35 m/s
d)i)initial kinetic energy=0.5mv^2
=0.5*1*1000^2
=5*10^5 J
ii)conserving energy,
0.5*1000^2-6.67*10^-11*1.336*10^22/(R+545*10^3)=0
or R=1.237*10^6 m
e)i)initial potential energy=-GMm/h
=-6.67*10^-11*1.336*10^22*1/(545*10^3+1000)
=-1.632*10^6 J
ii)conserving energy,
-1.632*10^6+0.5*1*v^2=0
or v=1806.65 m/s
iii)more than halfway
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.