A spherical asteroid has a radius of 585 km and a surface g of 10.0 m/s 2 . a.)
ID: 2254995 • Letter: A
Question
A spherical asteroid has a radius of 585 km and a surface g of 10.0 m/s2.
a.) What is the mass of the asteroid?
kg
b.) What is the potential energy of a 1 kg object on the surface?
J
c.) What is the minimum speed at which an object* must be thrown upwards from the surface to never come back down?
m/s
d.) If a 1 kg object is thrown directly upwards from the surface with a speed of 1000 m/s,
i.) What is its initial kinetic energy upon launch?
J
ii.) How high will it go above the asteroid's surface*?
m
e.) If a 1 kg object is dropped from rest 1000 km above the planet's surface:
i.) What is its initial potential energy when dropped?
J
ii.) With what speed will the object hit the surface*?
m/s
Explanation / Answer
a) g = GM/R^2
10 = (6.67*10^-11*M)/(585000^2)
M = 5.13081e+22 Kg
b) PE = GMm/R = mg = 10 N
c) Vmin = sqrt(2*g*R) = 3.42053e+3 m/s
d)
i) KEi = (1/2)*m*V^2 = (1/2)*1*1000^2 = 5e+5 J
ii) KEi = GMm/(R+h)
h = 6.2595e+6m
e)
i) PE = GMm/(R+h) = 2.15915e+6 J
ii) 0.5*m*V^2 = PE
V = 2.07805e+3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.