A sphere has a spherically symmetric mass distribution. Its average density is 3
ID: 1275780 • Letter: A
Question
A sphere has a spherically symmetric mass distribution. Its average density is 3050 kg/m3. The sphere rolls and/or slides down the incline as shown below. The force which the incline applies on the sphere can be divided into two components, one parallel to the incline (called friction) and the other perpendicular to the incline (called the normal force).
Calculate the size of the Normal force on the sphere. Note that the incline passes through at least 2 grid intersections and the sphere is tangent to vertical grid lines.
8 2 |23456789|11 Horizontal position, x, (in)Explanation / Answer
By M = V x d
=>M = 4/3?r^3 x d
=>M = 4/3 x 3.14 x (7.62 x 10^-2)^3 x 3050
=>M = 5.65 kg
Thus Normal force (N) = Mgcos?
=>N = 5.65 x 9.8 x [11/?{(3.25)^2 + (11)^2}]
=>N = 53.1 Newton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.