A speed boat covers 2.00 km in 60.0 s while smoothly slowing down to a final spe
ID: 1407370 • Letter: A
Question
A speed boat covers 2.00 km in 60.0 s while smoothly slowing down to a final speed of 4.50 m/s. a) find the original speed of the speed boat. B) Find the acceleration of the speedboat. C) Find the acceleration of the speedboat as it remains at a constant 4.50 m/s after 60.0 s. A speed boat covers 2.00 km in 60.0 s while smoothly slowing down to a final speed of 4.50 m/s. a) find the original speed of the speed boat. B) Find the acceleration of the speedboat. C) Find the acceleration of the speedboat as it remains at a constant 4.50 m/s after 60.0 s. A speed boat covers 2.00 km in 60.0 s while smoothly slowing down to a final speed of 4.50 m/s. a) find the original speed of the speed boat. B) Find the acceleration of the speedboat. C) Find the acceleration of the speedboat as it remains at a constant 4.50 m/s after 60.0 s.Explanation / Answer
Final Velovity ,v = 4.5 m/s
Distance travel in 60 seconds , d = 2000 m
Time taken by car ,t = 60 s
average velocity = d/t = (v+u)/2
2000/60 = (4.5+u)/2
u = 200/3 - 4.5 = 62.167 m/s(Answer a)
v^2 - u^2 = 2ad
(4.5)^2 - (62.167)^2 = 4000a
4000a = 20.25 - 3864.74
a = - 0.96 m/s^2 (Answer b)
and after 60 seconds when the speed will be constant then acceleration will be zero (Answer c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.