A sphere is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere
ID: 1519827 • Letter: A
Question
A sphere is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere is attached to the first one by a second string. Both strings are of negligible mass. Here m_1 = m_2 = m = 2.99 kg. The elevator starts from rest and accelerates downward with a =1.35 m/s^2. What are the tensions in the two strings? If the elevator starts from rest and accelerates upward with the same acceleration, what will be the tension in the two strings? The maximum tension the two strings can withstand is 93.4 N. What maximum upward acceleration can the elevator have without having one of the strings break?Explanation / Answer
Apply Newton's second law to the total force on the top sphere ( taking 'up' as positive,)
T1 - T2 - mg = ma
For the second (lowest) sphere, the net force
T2 - m g = m a
Therefore,
T2 = mg + ma and
T1 = 2mg + 2ma
With m = 2.99 kg and a= -1.35 m/s^2
T1 = 2( 2.99 kg * (9.81m/s^2 - 1.35m/s^2)) = 50.6 N
and
T2 = 25.3 N
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
If a= +1.35 m/s^2 this gives
T1 = 2( 2.99kg * (9.81m/s^2 + 1.35m/s^2)) = 66.7 N
T2 = 33.4 N
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
From the equation
T1 = 2(mg + ma)
2(mg + ma) < 93.4 N
a < 93.4 N /(2*2.99kg) + 9.81m/s^2
a < 5.92 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.