A speedboat increases its speed uniformly from v i = 20.0 m/s to v f = 29.0 m/s
ID: 1883478 • Letter: A
Question
A speedboat increases its speed uniformly from
vi = 20.0 m/s
to
vf = 29.0 m/s
in a distance of
x = 1.90 102 m.
(a) Draw a coordinate system for this situation and label the relevant quantities, including vectors.
(b) For the given information, what single equation is most appropriate for finding the acceleration?
vf = vi + at
vf2 = vi2 + 2a(x)
a =
x = vit +
at2
(c) Solve the equation selected in part (b) symbolically for the boat's acceleration in terms of vf, vi, and x.
a =
(d) Substitute given values, obtaining the acceleration.
m/s2
(e) Find the time it takes the boat to travel the given distance.
s
Explanation / Answer
Given,
Vi = 20 m/s
Vf = 29 m/s
x= 190 m
b) Using kinematic equation,
Vf^2 = Vi^2 + 2a x
c) a = (Vf^2 - Vi^2) / (2x)
d) a = (29^2 - 20^2) / (2 x 190) = 1.16 m/s^2
e) x = 1/2(t)(Vf + Vi)
190 = 1/2 (t) (29 + 20)
190 = 24.5 t
Time, t = 7.76 sec
Comment in case any doubt please rate my answer....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.