A spherical asteroid has a radius of 1500 km. The gravitational accelartion at i
ID: 2178600 • Letter: A
Question
A spherical asteroid has a radius of 1500 km. The gravitational accelartion at its surface is Not Part a-b and c of this problem are not related to each other. Find the mass of this asteroid A satellite is in circular orbit at a height h = 100 km above the surface of this asteroid. Find the speed the period and the radial acceleration of this satellite in this orbit. A satellite A of mass m is in circular orbit around a planet of mass M at a distance r with a speed VA. Another satellite B of mass 2m is in circular orbit around another planet of mass 2M at the same distance r with a speed VB. How are the speeds of both satellites related to each other? (Hint: Find the speed of satellite A (VA) in terms of the speed of satellite B (VB).)Explanation / Answer
M = (1.012 imes 10^22) v = 692m/s T = 15477.75s = 4.3 days Radial accn = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.