A uniform beam of mass m = 2.5 kg and length L = 1.5 m can rotate about an axle
ID: 2243901 • Letter: A
Question
A uniform beam of mass m = 2.5 kg and length L = 1.5 m can rotate about an axle through its center. Four forces are acting on it as shown in the figure. Their magnitudes are F1 = 5.5 N, F2 = 3 N, F3 = 12.5 N and F4 = 17.5 N. F2 acts a distance d = 0.2 m from the center of mass.
a) Calculate the magnitude ?1 of the torque due to force F1 in N ? m.
b)Calculate the magnitude ?2 of the torque due to force F2 in N ? m.
c) Calculate the magnitude ?3 of the torque due to force F3 in N ? m.
d) Calculate the magnitude ?4 of the torque due to force F4 in N ? m.
Explanation / Answer
i. torque due to F1=-5.5N*1.5/2=-4.125Nm(assuming the clockwise as negative)
ii)torque due to F2=3*sin45*0.2=0.4243Nm
iii)torque due to F3=12.5*sin 60*0=0
iv)torque T4 due to F4=0
v) angualr accleration=m*r^2(moment of inertia)*angular acc=net torque
=-4.125+0.4243=2.5*0.75^2*alpha
so angualr acc=-2.63rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.